Nyní nastal čas, abychom si upřesnili výraz slova křišťál, ze kterého se v převážné míře šperky a bižuterie Swarovski vyrábí.

Křišťál může být dvojího původu. V přírodě se vyskytuje minerál, nazývaný horský křišťál (rock crystal). Je ceněn pro svou průzračnou bezbarvost, velkou tvrdost a čistotu. Průmyslovou výrobou se získával křišťál, který se dále zpracovával a z něhož vznikaly šperky a bižuterie.


To bylo však možné až tehdy, když se sklářům podařilo vyrobit čiré sklo. Do doby, než se tak v italském Muranu někdy v 16 století stalo, bylo sklo zeleného nádechu, který měl na svědomí oxid železa v píscích, k výrobě skla používaných.

Křišťál, který spatřil světlo světa poprvé v Muranu, však nebyl vhodný k rytí nebo broušení. Díky chemickému složení vykazoval malou tvrdost. David Swarovski vděčil za možnost pracovat s křišťálem právě svým českým předkům, kterým se v 16 a 17 století podařilo vyvinout technologie, které umožňovaly vyrábět tvrdý a čirý křišťál, vhodný k dalšímu opracování.

Věda a vývoj pro krásu

Výroba křišťálu a šperků se postupem času zvyšovala a to nejen u nás, ale i v Angli nebo Francii. Díky příměsím oxidu olovnatého se výrazně zvýšily jeho optické vlastnosti. V současné době je žádáno nejméně třicetiprocentní zastoupení oxidu olovnatého u vysokoolovnatého křišťálu a u olovnatého je to o šest procent méně.

Díky tomu, co jsme si řekli, bude mnohem zřejmější, proč mají šperky a bižuterie Swarovski takový úspěch. Křišťál Swarovského má totiž maximální homogenitu, dokonalou čistotu a absenci šlír. To má na svědomí neuvěřitelnou zářivost, která je důsledkem vynikajícího brusu a třiceti dvěma procenty oxidu olovnatého, tedy o dvě procenta více, než je obvyklé.

Zásluhu na velkém úspěchu, který mají šperky a bižuterie Swarovski, je tedy také nutné hledat ve vhodných technologiích.
Zkuste si koupit leštěné šperky, takové, které jsou nabízeny v mnoha obchodech. Pokud si je pozorně prohlédnete, všimnete si, že ve snížených světelných podmínkách rychle ztrácejí svůj lesk. To se vám nemůže stát, pokud si koupíte pravé šperky nebo bižuterii Swarovski. Firma Swarovski totiž používá různé chemické nátěry, které zdokonalují povrch bižuterie. V tomto případě se jedná o nátěr Xilion, který zajišťuje optimální lesk.

Díky tomu, že firma Swarovski se neustále vyvíjí a zdokonaluje svou technologickou výrobu, v roce 1956 bylo dosaženo ještě větší zářivosti křišťálů, což měla na svědomí další speciální povrchová úprava, tentokrát pod označením AURORA BOREALIS. Tato povrchová úprava byla navržena a realizována ve spolupráci s Christianem Diorem.

Firma Swarovski pořádá časté výstavy. Jednou z posledních výstav, šperky na jevišti, měli možnost spatřit i návštěvníci Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.

Jak je vidět, firma Swarovski je všestraným leadrem na trhu se šperky a bižuterií. Její aktivity však sahají mnohem dál, ať už jde o spolupráci na produkci zboží denní spotřeby, jako jsou hodinky, kabelky, sklenice, domácí dekory, dalekohledy, noteboky, sluchátka, USB klíčenky nebo luxusní mobily.

To vše je dáno velkou otevřeností firmy vůči novým trendům a ochotě spolupracovat s mnoha módními návrháři. Není divu, že mezi významnými návrháři a módními domy, které využívají Swarovského šperky, můžeme najít takové módní stálice, jakými jsou třeba Jean Paul Gaultier, Versace, Chanell, Louis Vuitton a mnozí další.

U příležitosti stého výročí firmy bylo ve Wattens otevřeno muzeum “Kristallwelten”, na kterém se podílel André Heller, známý rakouský umělec. V této unikátní multimediální přehlídce můžeme nalézt nejen nejmenší, ale i největší broušený krystal, který byl kdy vyroben. Oba se nalézají v Guinessově knize rekordů. Zatímco ten velký má 31000 karátů a jeho váha překračuje 61 kilogramů, jeho malý kolega má v průměru necelý milimetr, přesněji řečeno 0,8 mm.

 

MenuX

Provozovatel webu, MHM Fashion s.r.o., se sídlem Zlatá ulička 240, Jablonec nad Nisou, 468 04, IČ: 22773312, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím