swarovski_daniel.jpgZačíná to v Jiřetíně
Málokdo z těch, kdo se zajímají o šperky a bižuterii, asi tápe při vyslovení jména Daniel Swarovski. Slovo Swarovski se totiž stalo synonymem pro bižuterii a šperky té nejvyšší kvality. Šperky Swarovski dobyly celý svět a pyšní se jimi nejen Hollywodské celebrity, ale každý, kdo má smysl pro krásné věci a komu jsou šperky a bižuterie blízké.

K tomu, aby se firma, v jejíž nabídce se nacházejí šperky a bižuterie stala světově proslulou a žádanou, však vede velmi dlouhá cesta. Pojďme se spolu podívat, odkud se začíná odvíjet ten dlouhý a poučný příběh úspěchu značky bižuterie Swarovski.

V roce 1862 se v malé vesničce, zvané Jiřetín pod Bukovkou, nedaleko od Jablonce nad Nisou rodí Daniel Swarovski. Od malička má zájem o krásné věci a nadto je nadmíru zručný. Není divu, že se Swarovski vyučí uměleckým pasířem u albrechtické firmy Gebrüder Feix. V té době se zde broušení bižuterních kamenů provádělo ručně, čímž se bižuterie a šperky stávaly dražšími a výrobci klesal zisk. Stejně jako dnes, i tehdy museli jizerští výrobci bižuterie a šperků čelit konkurenci, v té době převážně dovozcům bižuterie a šperků z Francie.

Zástupci firmy se rozhodli, že mladého sotva jedenadvacetiletého Swarovského, vyšlou na zkušenou do světa. Daniel Swarovski tedy zamířil do Vídně, kde se tehdy výrobou bižuterie a šperků zabývalo několik mistrů, od nichž Swarovski velmi rychle přejal zkušenosti a technické postupy.

 

 

 

 

daniel_swarovski_2.jpgVe Vídni je v té době velká Technická výstava, na které se Swarovski potkává s Křižíkem, který zde instaluje elektrické osvětlení. Swarovski je výstavou nadšen a inspirován všemi získanými poznatky, vyvíjí stroj poháněný elektřinou na broušení šatonů (skleněné imitace drahokamu). Zde někde je asi ukrytý skutečný začátek značky bižuterie Swarovski.

Roku 1892, v roce, kdy mu bylo 30 let, se Swarovski rozhoduje, že si nechá svůj brusný stroj patentovat. Rozjíždí výrobu, ale nemá dostatek kapitálu. Jeho francouzský zákazník Armand Kosmann uvěří jeho vizi a do výroby vkládá potřebné finance.

Nicméně okolí Jablonce nad Nisou je místo, kde se bižuterie a šperky vyráběly od nepaměti a je tu tedy značná konkurence.

Dalším problémem se jeví nedostatek vodních zdrojů. Bižuterie a šperky se musely brousit na strojích, které poháněl elektrický proud, vyráběný vodní turbínou. Řeka Kamenice však se svým slabým průtokem nemohla generátor elektrického proudu uspokojit. To vytvářelo pro výrobu šperků a bižuterie nepříjemné limity.

Jelikož zájem o šperky a bižuterii Swarovski byl stále větší, nezbývalo než výrobu přesunout na vhodnější místo. Po krátkém, ale pečlivém průzkumu okolí, objevuje Swárovski pro své šperky a bižuterii bývalou továrnu na výrobu látek v tyrolském městě Wattens, nedaleko od Innsbrucku. Okamžitě si objekt pronajímá a na dravé řece Inn vybuduje vlastní vodní elektrárnu.

Roku 1895 tady Swarovski se švagrem Franzem Weisem a Armandem Kosmanem zakládá vlastní podnik na výrobu šperků a bižuterie a zvláště díky šatonům, které zde vyrábějí, se ve světě velmi brzo prosadí a stávají se leadrem trhu pro šperky a bižuterii.

Swarovski začíná vyvážet šperky a bižuterii do Velké Británie, USA nebo Německa. Tam všude je zájem o značku bižuterie Swarovski. V té době byla bižuterie Swarovski díky své poloze nazývána “Tiroler Ware”.

V roce 1900 firma pronajatou továrnu kupuje. Ovšem je tu určitý problém závislosti, který dělá Swarovskému a společníkům starosti. Šperky a bižuterie Swarovski se vyrábějí ze surového skleněného materiálu, který se dováží z Jablonecka. Být závislý na dodavatelích ústřední suroviny se nikomu z nich nelíbí. Swarovski tedy usiluje o vlastní sklárnu a již v roce 1913 je firma naprosto soběstačná. To už se na výrobě šperků a bižuterie podílí i tři synové Daniela Swarovského, Wilhelm, Friedrich a Alfred.

Zdálo by se, že bižuterie a šperky Swarovski již před sebou nemají žádné překážky a jejich hvězda může stoupat výš a výš. Přichází však první světová válka a bižuterie a šperky musí ustoupit vojenské výrobě. Swarovski se stahuje z vedení firmy.

MenuX

Provozovatel webu, MHM Fashion s.r.o., se sídlem Zlatá ulička 240, Jablonec nad Nisou, 468 04, IČ: 22773312, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím